Správná pokládka je pro konečný vzhled vašeho obkladu klíčová, je proto důležité, abyste ji nepodcenili. Úplně nejlepší je nechat ji na zkušeném odborníkovi. Pokud jste ale šikovní a rádi si věci děláte sami, zvládnete to také. Stačí dodržet následující instrukce:
- Připravte si podklad. Mozaikou můžete obložit skoro všechny podklady, které mají dostatečnou nosnost, jsou rovné, suché, soudržné a zbavené všech nečistot, které ovlivňují přilnavost lepidla – to může být třeba mastnota, prach nebo staré nátěry. Proto před pokládkou odstraňte ze zdi nebo podlahy veškeré staré nátěry a poté ji případně vyrovnejte.
- Zamyslete jak mozaiku položíte, případně si rozkleslete tužkou jednotlivé pláty a povrch, který chcete obložit. Je dobré zbytečně mozaiku neřezat a raději si celý obkládaný prostor připravit tak, aby vám jednotlivé plochy vycházely na celé mozaikové kostky. Jednotlivé stěny by ideálně měly být vzájemně kolmé, jinak bude v rozích vidět jak mozaika ubíhá.
- Roztáhněte lepidlo (pro materiály s nulovou nasákavostí např. ADESILEX od MAPEI nebo Biogel od KERAKOLL zubovou stěrkou (s výškou zubu 2 až 3 mm). Počítejte s tím, že budete potřebovat zhruba 2,5 kg lepidla na 1 m2 mozaiky.
- Položte plata mozaiky do lepidla, pečlivě je srovnejte a pohlídejte, aby všechny spáry mezi mozaikou byly stejné (hlídejte si tedy především vzdálenost mezi platy). Jenom tak zajistíte, že v hotovém obkladu uvidíte jednolitou mozaiku nikoliv jednotlivé pláty mozaiky.
- Přitačte mozaiku gumovou nebo dřevěnou spárovací stěrkou do lepidla.
- Jakmile je lepidlo zaschlé, vyspárujte mozaiku vhodnou spárovací hmotou. Spotřeba spárovací hmoty je individuální podle použité mozaiky, respektive velikosti jednotlivých dílků a šířce spáry mezi nimi. Spotřebu spárovací hmoty najdete na detailu každé naší mozaiky. Při spárování postupujte dle instrukcí výrobce spárovací hmoty. Ty bývají obvykle v balení, nebo na něm, případně dostupné na webu výrobců:
- Odstraňte zbytky spárovací hmoty stěrkou na sklo.
- Umyjte obklad mokrou houbou.
- Dokončete čištení mozaiky suchým hadrem.
Na co si dát pozor při spárovnání mozaiky
Je nezbytné spárovací hmotu z mozaiky dobře očistit dříve než zaschne. Jakmile totiž necháte zbytky lepidla nebo spárovací hmoty (zejména té dvousložkové, keramizované nebo epoxidové) úplně zaschnout, může se stát, že ji potom z obkladu nikdy zcela nevyčistíte.
Podívejte se na rady jak postupovat a dejte si záležet:
Použili jste dvousložkovou spárovací hmotu (např. KERAPOXY od MAPEI) nebo keramizovanou spárovací hmotu Fugalight od KERAKOLL?
Udělali jste dobře! Tato spárovací hmota totiž není nasákavá, takže se tedy vůbec nešpiní a váš obklad bude i po delší době vypadat pořád pěkně. V drobné mozaice je plno spár a jejich údržba je pracná, takže se určitě vyplatí na začátku investovat trochu času a peněz navíc a použít epoxidovou (popřípadě keramizovanou) spárovací hmotu.
Ačkoliv se jedná pravděpodobně o nejlepší volbu, i tato hmota s sebou nese jednu nevýhodu a to sice, že se musí více péče věnovat samotnému spárovaní. Spáry musí být před celým procesem suché a obklad se čistí okamžitě po spárování - nejprve čistící drsnou houbou, poté měkkou spárovací houbou, namáčenou do vody. Při spárování velkých ploch dbejte na to, aby při čištění spár vodou nedocházelo k namáčení dosud nezaspárované plochy.
Pokud se stane, že přeci jen nějaké zbytky spárovací hmoty na obkladu zůstanou, použijte speciální čistící přípravky na odstranění zbytků epoxidových spárovacích hmot (např. KERAPOXY CLEANER, KERANET nebo speciální vodní ekodetergent FugasoapEco od KERAKOLL. Vždy si však pečlivě přečtěte návod výrobce! Nesprávnou aplikací těchto agresivních přípravků byste mohli celý obklad poškodit. Nezapomeňte také vždy čistící přípravek nejprve vyzkoušet na malé ploše čištěného povrchu a až poté použít na celý obklad. Tyto čistící prostředky nejsou vhodné pro mozaiku s perleťovým nebo metalickým povrchem.
Pozor si dejte také na to, že výrobce mozaiky nenese odpovědnost za reklamace způsobené nesprávným použitím speciálních čistících prostředků. Snažte se tedy při celé akci být co nejvíce pečliví a důslední!
Práce se spárovací hmotou na cementové bázi (např. ULTRACOLOR od MAPEI nebo Fugabella od KERACOLL) je snažší, nicméně i zde je nutné čistit obklad ihned po zavadnutí spárovací hmoty nejprve mokrou houbou a poté hadrem do sucha.
Povrch obkladu z mozaiky musí být několikrát řádně umyt čistou vodou!
Zajímá vás, na co si dát pozor při pokládce mozaiky v kuchyni za pracovní deskou nebo ve sprchovém koutu? Nebo si nevíte rady jak položit mozaiku do bazénu? Podívejte se na naše další články:
Newsletter
Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.