Mozaika Dlažba Stavební chemie

Pokládka mozaiky do bazénu

Pokládka mozaiky do bazénu rozhodně není jednoduchá věc a ne každý si může bazén obložit mozaikou sám. Je to práce pro zkušené odborníky, jelikož je zde celá řada věcí, na které je třeba při pokládce dbát.

Pokud se pokládka neprovede správně, váš bazén se stane zdrojem opakovaných problémů - mozaika může opadávat, voda z bazénu může unikat atd.

Jestli vás ale zajímá, co, alespoň stručně, bazén z mozaiky obnáší, jakou stavební chemii budete potřebovat a jaký bazén vůbec můžete mozaikou obložit, tak jste tady správně!

Pokud tedy začneme od konce, ne každý bazén se dá obložit mozaikou. Asi se shodneme, že bazén z mozaiky je dnes esteticky na špičce a řada lidí, kteří mají dnes bazény z laminátu nebo ze ztraceného bednění, zvažuje upgrate na mozaiku. Je ale třeba vědět, že bazén z mozaiky potřebuje solidní betonový podklad. Musíte počítat s tlakem vody v bazénu a to je důvod, proč podklad pro mozaiku musí být tuhý. A to zkrátka laminát ani ztracené bednění, případně jiné druhy polystyrénu uvnitř bazénu, nesplňují. Mozaikový obklad totiž nepruží a ani pružit nesmí. Samotná mozaika by to zvládla, ale spárovací hmota a ostatní stavební chemie do bazénu ne. Spárovací hmota popraská, pod mozaiku začne zatékat později opadávají kostky a začínají se tvořit další problémy.

Takže už víme, že mozaika v bazénu patří jen na betonový monolit. To je tedy solidní základ pro bazénovou stavební chemii. Co bude následovat potom?

  1. První co vás čeká je úprava pracovní spáry mezi základovou deskou a obvodovými stěnami pomocí hydrofilní gumy.
  2. Poté přijde na řadu vyrovnání obvodových zdí. Povrch betonu se musí před pokládkou očistit, laicky řečeno, od všeho, co tam nepatří (zbytky odbedňovacích olejů, prach, mastnosta atd.). Poté se vyrovná pomocí vyrovnávací malty. Tloušťka jedné této vrstvy je 2-30 mm. Asi už je vám jasné, že čím lépe máte provedenou bazénovou vanu, tím měně budete platit za tento krok.
  3. Vyrovnání dna. Nejprve se opět zbavíte všech nečistot, poté plochy vyrovnáte pomocí vyrovnácího potěru. Pod tento potěr patří ještě adhezní můstek, to proto, aby dobře přilnul k podkladu.
  4. Hydroizolace. Nyní budete řešit, aby bazén těsnil. Může se stát, že vaše bazénová vana je provedena z vodotěsného betonu a vše se povedlo tak dobře, že tento krok budete moct přeskočit. Obvykle vás ale nemine. Hydroizolační stěrka se nanáší ve dvou vrstvách, musí se vyztužit síťovinou a konečná tloušťka vrstvy musí být alespoň 2 mm. Veškeré rohy a konstrukce se ošetří speciální dilatační páskou anebo pečlivým nanesením izolací až do rohů, které předtím vyztužíte síťkou. Počítejte s tím, že hydroizolace bude významnou položkou v ceně stavební chemie pro váš bazén, zároveň je ale velmi důležitá a tak se na ní nevyplatí šetřit. Pokud Vám bazén poteče, budete muset vše nad touto vrstvou odstranit (a to včetně mozaiky) a začít znovu.
  5. A je to tady! Jdeme lepit mozaiku. Ale pozor lepí se jiným lepidlem než mozaika v koupelně nebo v kuchyni. Pořád musíme mít na paměti, že bazén bude plný vody, občas ho vypustíte a zase naplníte a tlakové namáhání obkladu bude tedy značné. Proto musí být lepidlo elastické, např. Biogel no Limits od Kerakoll nebo Elastorapid případně Isolastic + Adesilex P10 do Mapei. 
  6. Nastává finále - spárování mozaiky. Ani tady se bohužel nedá ušetřit, budete potřebovat absolutně nenasákavou a dobře přilnavou spárovací hmotu - tedy nějakou dvousložkovou na bázi pryskyřic, jako je třeba Fugalite Bio od Kerakoll nebo Kerapoxy od Mapei . Opět vyšší cena než obyčejná spárovací hmota, ale vynikající technické vlastnosti potřebné pro dlouhodobě kvalitní obklad bazénu z mozaiky.
  7. Nakonec už jen utěsnění dilatačních spojů a je hotovo!

Mějte na paměti, že cena mozaiky je jen část ceny celého obkladu bazénu a že je nutno počítat i s prostředky na stavební chemii. Její celková cena se bude pohybovat od 1 000,- Kč na 1 m2 obkladu.

Pokud jste se dočetli až sem a nenechali jste se odradit od mozaikových bazénů, stačí už jen přečíst náš článek: Jak obklad z mozaiky ovlivní barvu vody v bazénu a vybrat si mozaiku přímo pro vás!

Berte tento článek jen jako rychlý náhled do celé problematiky a ne jako návod jak obložit bazén! To je daleko komplexnější dokument, sestávající z návodů pro jednotlivé druhy stavební chemie, kterou postupně použijete. Obvykle bývá k dispozici na stránkách renomovaných dodavatelů:

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články